Kolejny już raz uczniowie naszej Szkoły przekonali się jak uniwersalnym językiem jest język angielski. W dniach 19-21 lutego na terenie naszej Szkoły miały miejsce warsztaty językowe, które zostały przeprowadzone przez wolontariuszy z Meksyku i Indonezji. Wolontariusze dokonali również prezentacji krajów z których pochodzą. Nasi uczniowie, jak sami przyznali, mieli możliwość sprawdzenia swoich kompetencji językowych, ale przede wszystkim upewnili się w tym, że  język angielski, jak żaden inny, daje ogromne możliwości i dlatego WARTO się go uczyć!

Warsztaty z punktu widzenia ucznia, relacja Katarzyny Rosowskiej z klasy 8b:

Ostatnie tygodnie były czasem gorączkowych przygotowań. We wtorek19 lutego 2019r. oczekiwanie dobiegło końca. W drzwiach naszej szkoły zawitali niezwykli goście. Byli to wolontariusze, których część z nas znała już z warsztatów językowych EuroWeek.

Wtorek był dniem pierwszych spotkań i pierwszych warsztatów. Andy przedstawił kraj, z którego pochodzi, czyli Indonezję. Później na sali egzaminacyjnej odbyły się ciekawe zajęcia. Tworzyliśmy m.in. aplikacje i wynalazki , pomagające w codziennym życiu. Zanim, jednak to nastąpiło rozpoczęliśmy spotkanie krótką, aktywną zabawą. Na koniec prezentowaliśmy projekty wolontariuszom i pozostałym uczniom szlifując swój angielski.

W środę klasa 8B i część klasy 3L gimnazjum udała się wraz z naszym gośćmi na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem wyjazdu było kino. Film, który obejrzeliśmy, poruszał problem nienawiści, braku zrozumienia i tolerancji w dzisiejszym świecie. Z kina spacerem przeszliśmy na Toruńską starówkę. Kilkoro uczniów z klasy 8B opowiedziało naszym gościom, oczywiście po angielsku, historię najważniejszych zabytków Torunia, takich jak; Pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik osiołka, Krzywą Wieżę czy Ruiny Zamku Krzyżackiego. Wizyta pod Krzywą Wieżą sprawiła wolontariuszom wiele radości. Kolejnym i ostatnim już punktem wycieczki był laserowy paintball. Ciekawa forma rozrywki zachwyciła wszystkich. W międzyczasie mieliśmy oczywiście możliwość porozmawiania z wolontariuszami.

Czwartek był ostatnim dniem wizyty. Na słówku podziękowaliśmy naszym gościom za przybycie. Wręczone zostały im również pamiątki z Torunia. Oni także podziękowali za miłe przyjęcie i aktywny udział w zajęciach. Tego dnia odbyły się jeszcze kolejne warsztaty, a niektórzy z nas mieli przyjemność wysłuchania ciekawej prezentacji Marcosa na temat Meksyku. Był to również dzień pożegnań, czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć.

Myślę, że te trzy dni uświadomiły nam, uczniom jaką moc ma język angielski. Niektórym ten czas udowodnił, że radzą sobie z tym językiem, a jeszcze innym pozwolił się otworzyć, stać się bardziej pewnym siebie. Od wolontariuszy bije mnóstwo pozytywnej energii, co sprawia, że nie zapomnimy tej wizyty.

Dołączamy kilka komentarzy uczniów, fotorelację, jak i komentarze naszych gości.

Komentarze uczniów:

„Przyjazd wolontariuszy okazał się być kolejną miłą niespodzianką. Mają w sobie tyle pozytywnej energii, którą zarażali nas wszystkich. Myślę, że uświadomili naszej szkolnej społeczności, jak ważny jest język angielski. Jestem zadowolona z tego, że mogłam być częścią takiego wydarzenia!” / Klaudia Przeździęk/

„Wizyta wolontariuszy w naszej szkole według mnie była bardzo zaskakująca, ciekawa i pouczająca. Mogliśmy dzięki niej dowiedzieć się wielu rzeczy m.in. na temat Indonezji, a także potrenować swój język angielski. Cieszę się, że ich poznałam  i mam  nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzą oni naszą szkołę!”. / Alicja R./

„Bardzo cieszę się, że mogłam poznać Andy’ego i Marcosa. Dowiedziałam się wiele o Meksyku  i Indonezji, a przy tym wszystkim towarzyszyło mi wiele pozytywnych emocji.” /Ewa Greczaniuk/

Komentarze wolontariuszy:

“About the school…it’s really an amazing school, the building itself is huge and stunning! My favourite part is the morning prayer…because the school students can gather together for the prayer…that’s so lovely. And the break bell also surprising and unusual. About the students…all of you are really amazing, smart, creative and energetic…all of you accepted me easily even though I look totally different from you. And my favourite part is that all the students are really enthusiastic about everything that we did. Toruń is going to be one of my favourite cities in Poland. The Old Town is  amazing, the architecture, the history, the gingerbread, Copernicus, the river. I love everything about this city. I can’t wait to come back to Toruń someday. Thank you so much for everything!” / Andy/

“You are so cool, full of positive energy and good humour. I like Toruń for its architecture and interesting history – thanks for sharing it with me during our trip to the Old Town. Seeing the sculpture of the donkey in the street and listening to its story was pretty surprising for me. Hope to see you all one day! / Marcos/

Dodatkowe informacje